Przy granicy z Białorusią znaleziono zwłoki. Policja wyjaśnia sprawę
W piątek policji zgłoszono informacje o ludzkich szczątkach znalezionych przy miejscowości Stare Masiewo w podlaskiej gminie Narewka.
Jan Andrejczuk z hajnowskiej prokuratury rejonowej poinformował, że na wskazanym miejscu znaleziono czaszkę, miednicę i długie kości (zapewne nóg).
Z doniesień medialnych wynika,że na obecną chwilę nie sposób ustalić w jakim wieku oraz jakiej płci była osoba. W strzępach spodni znaleziono banknoty, jednak ich odczytanie jest bardzo utrudnione. Pieniądze mają zostać osuszone i poddane analizie.
Służby rozpoczną śledztwo w najbliższy poniedziałek.
Sytuacja na granicy
Strażnicy graniczni codziennie przekazują za pomocą mediów społecznościowych najnowsze doniesienia z polsko-białoruskiej strefy przygranicznej.
W związku z procesem nielegalnej imigracji, polskie władze zdecydowały o budowie zapory granicznej. Mur wymaga ostatnich prac. Zapora będzie liczyć 187 km. Niedawno ruszyła instalacja bariery elektronicznej. Prawdopodobny termin jej odbioru – według wykonawców – to połowa września.
Finisz prac zbiegł się w czasie ze znoszeniem ograniczeń dot. przebywania w pasie przygranicznym, który obowiązywał w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego.
Białoruś skarży się na Polskę
Mińsk domaga się zburzenia muru postawionego na granicy przez polskie władze. Warszawa w odpowiedzi wytyka Białorusi prowadzenie operacji hybrydowej przeciwko państwu NATO.
Strona białoruska poruszyła ostatnio tę sprawę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Przedstawiciele reżimu Aleksandra Łukaszenki jako argumentu przeciwko budowie muru w polsko-białoruskiej strefie granicznej użyli obaw o naruszenie stanu Puszczy Białowieskiej. – Chcielibyśmy wezwać Polskę do zaprzestania nadużywania swojej pozycji terytorialnej jako kraju sąsiedniego, powrotu do wypełniania zobowiązań międzynarodowych, zburzenia muru, który negatywnie wpływa na ekosystem i cały region europejski – mówiła podczas dyskusji panelowej ONZ w Nowym Jorku Irina Wieliczko z białoruskiego MSZ.